کاهش آلودگی هوای شهر اصفهان با گسترش فضای سبز

اصفهان، نخستین استان صنعتی کشور است که در آن 10هزار واحد صنعتی که عمده آن‌ها شامل پالایشگاه، نیروگاه، فولاد، پتروشیمی،سنگبری، ذوب آهن، کوره‌های گچ و آجر و کارخانه روغن است فعالیت می‌کنند.هریک از این واحدها سهم زیادی در تولید آلاینده‌ها در این شهر دارند،البته آن‌ها جدای از حضور خودروهای فرسوده‌ای است که روزانه وارد گردونه حرکت شده و اوضاع این شهر را هر روز بدتر از قبل می‌کنند.
تهیه طرح ایجاد فضای سبز
عبدالرضا مهاجری، معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان هم از الزام و تعیین زمان استاندار مبنی بر تهیه طرح گسترش فضای سبز شهر اصفهان متناسب با اقلیم این منطقه خبر داد و گفت: براساس خواست استاندار بایستی هرچه سریعتر این طرح کارشناسی شده و از سوی اداره منابع طبیعی به مدیریت این استان برای اجرا و تأمین منابع مالی ارجاع داده شود.
مهاجری، با اشاره به این که پس از دریافت این ابلاغ کارشناسان اداره کل منابع طبیعی این استان بسیج شدند تا هرچه سریع‌تر این طرح تهیه شود، افزود: با توجه به محدودیت‌های منابع آب در این استان، چارچوب‌های اصلی این طرح بیشتر روی استفاده از آب پساب و کشت گونه‌های دیم است.
وی ادامه داد:محدوده‌ای که این طرح را دربرمی گیرد، شامل کاشت نهال در مناطق مختلف شهرداری‌های اصفهان، محدوده پادگان‌ها و مراکز نظامی، اطراف کارخانجات بزرگ مانند پالایشگاه،سیمان،گچ، فولاد و مراکز دولتی است.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان تصریح کرد: در شهر اصفهان محدوده‌هایی که در حوزه استحفاظی شهرداری‌هاست و بیشتر دارای بافت بیابانی است، مدنظر اجرای این طرح است، همچنین در پادگان‌ها که دارای وسعت زیادی از مناطق بایر هستند،گونه‌های کشت‌دیم وگونه‌هایی که مصرف آب پایین دارند در نظر گرفته شده است.
مهاجری با بیان این که شهرستان‌های برخوار، شاهین شهر،مبارکه،لنجان و اصفهان که دارای بیشترین آلودگی هستند در اولویت اجرای این طرح قرار دارند،اضافه کرد: کاشت درختچه‌های تاق، قره‌داغ، اسکن بیل، بادام اسکوپاریا، بادام آمارا به صورت دیم و همچنین کاشت گونه‌های غیرمثمر مانند داغ داغان، اقاقیا، زیتون تلخ و گزشاهی برای این طرح در نظر گرفته شده است.
ایجاد 10هزارهکتار فضای سبز
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان اصفهان تأکید کرد:در صورتی که شرکت آب و فاضلاب، پساب مورد نیاز این طرح را تأمین کند، در یک بازه زمانی مشخص، ایجاد 10هزار هکتار فضای سبز در دستور کار قرار می‌گیرد.
وی با بیان این که در مرحله نخست و در یک دوره 5 ساله، طرح ایجاد فضای سبز در 10 هزارهکتار پیش‌بینی شده است، گفت:برای اجرای این طرح درهرهکتار 2 میلیون و300 هزار تومان بودجه نیاز است که معادل 23 میلیارد تومان می‌شود. امسال به دنبال تهیه طرح و ایجاد هماهنگی لازم بین دستگاه‌های دولتی و تأمین اعتبار هستیم، البته دیگر دستگاه‌ها مانند سازمان آب و فاضلاب برای تأمین آب، سازمان صنعت و معدن و تجارت، هماهنگی با واحد‌های صنعتی و اداره راه و شهر‌سازی برای واگذاری اراضی مورد نیاز در حوزه استحفاظی شهرها نیز در این طرح دخیل هستند.
مصوبه هیأت دولت
ابوالفضل قربانی، با بیان این که اگر گاز نداریم،چرا هیأت دولت مصوبه می‌دهد و اگر قرار است،طرحی اجرا نشود، چرا مردم باید بیشترین ضربه را از محل این سیاست‌های نادرست متحمل شوند، افزود: نیروگاه‌های شهید منتظری و اسلام آباد در شبانه روز 400 تن گوگرد وارد هوای اصفهان می‌کنند که این میزان
20 درصد آلودگی هوای این شهر را به خود اختصاص می‌دهد.وی در خصوص معیوب بودن صافی‌های پالایشگاه اصفهان، یادآور شد: قطعاً این صافی‌ها دارای مشکل است، زیرا اگر صحیح عمل می‌کردند،این میزان آلودگی نصیب مردم اصفهان نمی‌شد.
رئیس کمیسیون فناوری ومحیط‌زیست شورای شهر اصفهان با اشاره به خطرناک بودن میزان آلایندگی خودروهای فرسوده، اظهار داشت: بر اساس قانون، خودرو‌های فرسوده بایستی جمع‌آوری شود، اما متأسفانه این خودروها هنوز در حال تردد در این شهر هستند و امیدواریم با همکاری مردم بتوانیم این مشکل را برطرف کنیم.طرح زوج و فرد نیز در اصفهان در حال اجراست، اما اجرای آن تاکنون برای کاهش آلودگی این شهر تأثیر چندانی نداشته است.//12

منبع: شبکه ایران

شماره خبر : 186473

/ 0 نظر / 34 بازدید