رهاسازی پساب تصفیه نشده در محیط توسط شرکت آب و فاضلاب / تلاش برای ساماندهی پساب

وی با بیان اینکه استفاده کشاورزان از پساب فاضلاب جرم محسوب می‌شود و این شرکت هیچ مجوزی برای اینگونه برداشت‌ها صادر نکرده است، افزود: متاسفانه حجم و گستردگی این جرم و همچنین ترفندهای مورد استفاده مجرمان بسیار زیاد و پیچیده شده است.

معاون مطالعات پایه شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان اجرای طرح سامانه تحویل پساب در تصفیه‌خانه شمال را یکی از راهکارهای مبارزه با این نوع از جرم عنوان کرد.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه رهاسازی پساب فاضلاب در محیط زیست جرم محسوب می‌شود و اینکه چرا این شرکت به این اقدام مبادرت می‌کند، گفت: بر اساس آئین‌نامه ابلاغی از سوی وزارت نیرو، کیفیت پساب تحویلی از سوی شرکت آب و فاضلاب به شرکت آب منطقه‌ای باید در حد استاندارد و کیفیت آب‌های سطحی باشد.

حیدرپور تصریح کرد: متاسفانه کیفیت پساب‌ها به این میزان نمی‌رسد، لذا شرکت آب و فاضلاب بدون اینکه این پساب را به شرکت آب منطقه‌ای تحویل دهد، در محیط رها می‌کند.

* مصرف پساب فاضلاب شمال برای کویرزدایی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان نیز در این باره اظهار کرد: تنها پساب تخصیص داده شده به کشاورزان در تصفیه‌خانه شمال اصفهان با حدود 600 لیتر پساب به ازای زمین گرفته شده از آنان بوده است.

مسعود میر محمدصادقی با بیان اینکه بر اساس طرح این شرکت پساب تصفیه نشده برای اجرای طرح کویرزدایی تخصیص می‌یابد، افزود: در حال حاضر لوله‌های مورد نیاز این طرح خریداری شده است.

وی ادامه داد: کل آب خروجی از تصفیه‌خانه جنوب به منظور تغذیه آبخوان‌ها وارد رودخانه می‌شود که البته توسط کشاورزان و به صورت غیر مجاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان از استفاده صنایع شرق اصفهان از پساب تصفیه‌خانه سگزی و همچنین صنایع اطراف شاهین‌شهر از پساب تصفیه‌خانه شاهین‌شهر استفاده می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، موضوع استفاده پساب تصفیه نشده فاضلاب در کشاورزی و بیماری‌های ناشی از آن مدت‌هاست که مورد بحث است.

از آنجا که تمام نهادهای درگیر در این موضوع سعی در فرافکنی مشکلات دارند، این سئوال چندین بار از سوی خبرنگاران در مصاحبه با رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی و شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان مطرح شده است.

اینکه چه نهادی مسئول رهاسازی فاضلاب تصفیه نشده در محیط است همچون توپی از زمین نهادی به زمین نهادی دیگر شوت می‌شود و در این میان سلامتی میلیون‌ها نفر در معرض خطر جدی قرار دارد.

منبع: خبرگزاری فارس

/ 0 نظر / 34 بازدید