محبت و ولایت فقیه

همانطور که همه ما می دانیم دوست داشتن اولیای خداوند دارای ثواب است و باعث تقرب پروردگار و کسب رضای الهی می شود چرا که در کتاب الهی و احادیث معصومان به آن توصیه شده است.

بطور مثال آیه ای در قرآن کریم می فرماید:

قل لا اسئلکم علیه اجرا الاّ الموده فی القربی(شوری/23)

(ای پیامبر!) بگو من هیچ پاداشى از شما بر رسالتم درخواست نمى ‏کنم جز دوست ‏داشتن اهل بیتم».

همه ما می دانیم که هیچ کدام از پیامبران الهی در ازای رسالت خود مزدی از مردم دریافت نکرد و پیامبر اکرم(ص) هم از مردم مزدی طلب نکرده است؛ پس چرا خداوند از پیامبر(ص) خواست که در ازای رسالت خود از مردم، محبت اهل بیت خود را طلب کند.

جواب این سوال سخت نیست چرا که پیامبر(ص) و اهل بیت علیم السلام نیازی به محبت مردم نداشتند و آنها محبوب خداوند متعال هستند.

اهل بیت پیامبر(ص) وارث علم پیامبر(ص) و عالم به شریعت او هستند چرا که نزدیکترین افراد به پیامبر(ص) بوده اند وظیفه انتقال این علوم به مردم و تبیین مسائل اسلامی را به عهده داشته اند لذا پیروی از آنها سبب می شود که جامعه به انحراف کشیده نشده و موجبات سعادت جامعه و انسان فراهم می شود.

حال آیا محبت داشتن، رابطه ای با پیروی کردن دارد یا خیر؟

آیا اگر کسی نسبت به شخصی محبت پیدا کرد، بهتر می تواند از او پیروی کند یا اینکه محبت ربطی به پیروی کردن ندارد؛ مثلا اگر از شخصی متنفر باشیم با هم می توانیم از او پیروی کنیم؟

جواب واضح است شاید در مسائل اجتماعی انسان از کسی که متنفر است مجبور به پیروی باشد ولی اگر آن شخص حضور نداشت و در غیاب او خیلی راحت فرمان او را زیر پا می گذارد و این محبت است که این کشش درونی را در فرد ایجاد می کند تا در نبود او هم از دستوراتش پیروی کند و این راز این مطلب است که چرا خداوند متعال از پیامبر خود خواست که از مردم محبت اهل بیت را طلب کند و همچنین محبت اولیای الهی هم همینطور است چرا که آنها وارثان علوم پیامبران هستند.

حال اگر اطاعت از ولی فقیه بر ما واجب باشد پس محبت نسبت به او هم بر ما لازم است و دارای ثواب می باشد چرا که همان هدفی را دنبال می کند که محبت به اهل بیت و اولیای الهی اشته است.

نوشته شده توسط سعید مظفری پنج شنبه بیست و نهم تیر ماه 1391

مطالب مرتبط

اطاعت از رهبری پیروی از فرمان خداست

ولایت فقیه،انتخاب یا انتصاب

ولایت اهل بیت علیهم السلام و ولایت فقیه

/ 1 نظر / 5 بازدید
مانی

دوست عزیز خودتان متوجه هستید چی دارید می گید؟