کز جدایی ها شکایت می کند

که از میان حرفهایی که میزدند دانستم برای گرفتن ورقه طلاق به دادسرا می روند ، آنهم در حالیکه دخترکی خردسال که کنارشان بود آرام آرام اشک می ریخت و به آینده سیاهی که در مقابلش قرار داشت فکر می کرد ....

 

افزایش آمار طلاق و نگرانی درباره آن ، تنها مربوط به شاهین شهر نیست بلکه عارضه ای عمومی است که هر روز پیش از گذشته چهره سیاهش را در آئینه اجتماع به رخ می کشد .

 

آمار می گوید در حالیکه نرخ طلاق در دهه 80 حدود 8 درصد بود اما ده سال بعد این رقم به 4/9 درصد افزایش یافته و در سال گذشته بالغ بر 12 درصد گردیده است.

 

وحشت انگیز تر آن جاست که در سه ماهه اول امسال نرخ طلاق همچنان سیر صعودی را نشان میدهد و این در حالی است که نرخ ازدواج تنها 1 درصد رشد داشته است !!

 

بیشتر کارشناسان معتقدند در صورت حل بحران اقتصادی و ایجاد تحول در حوزه اشتغال می توان به کاهش محسوس آمار طلاق امیدوار بود و شاید بر همین فرض است که رئیس جمهور در تکاپوی ایجاد 5/2 میلیون شغل جدید برآمده است .

برخی دیگر از کارشناسان نیز معتقدند که با مهار تحولات اجتماعی در عرصه ارزش ها می شود این رشد را کنترل کرد .

یکی از کارشناسان اجتماعی ، عمده ترین دلایل طلاق در جامعه را موکول به مشکلات اقتصادی خانواده ها می داند . می گوید : خانواده هایی که به مرحله طلاق می رسند عمدتاً بر این باورند که با جدا شدن از یکدیگر می توانند بر مشکلات زندگی فائق آیند .

 

کارشناس دیگری که در حوزه زنان فعالیت دارد نیز می گوید : ناسازگاری خانوادگی ، نداشتن شغل ، مشکلات اقتصادی و اجتماعی هر کدام سهم و میزان خاصی در آمار طلاق دارند که باید برای آن فکری کرد .

 

شاید تصور شود که دادسرا و محاکم قضایی از جمله شوراهای حل اختلاف شاهین شهر که روزانه با حجمی از خواسته طلاق روبرو هستند می توانند بیشتر از آنچه انجام میدهند در عدم صدور اجازه طلاق موثر باشند ، اما وقتی به روند کار قضایی مراجعه می نمائیم می بینیم کار زیادی از قوه قضا در این زمینه بر نمی آید چرا که آنها در نقطه پایانی مسیری قرار دارند که پلهای آن قبلاً شکسته شده ، قبح ها ریخته شده و ارزش ها به فروپاشی رسیده است .

 

دادستان فعال شهر معتقد است : البته قضات سعی زیادی در اصلاح بین الذات می کنند و بیشتر اوقات آنها به مفاهمه با خانواده ها و انذار طلاق که امر مذمومی است صرف می شود کمااینکه توانسته اند این آمار را در سطح شهرستان نازل تر نمایند ، اما طلاق طی یک پروسه اتفاق می افتد که عوامل زیادی در آن دخیل است و باید در منابر و مقاطع دیگری بدان پرداخته شود .

 

بنابراین بنظر میرسد بخشی از کار باز به مدیریت شهری شاهین شهر ارجاع می یابد که می تواند در کاهش این آمار موثر باشد .... یکی از راهها آن است که فرصت اشتغال بیشتری برای جوانان شاهین شهر بوجود آورند و در این فرصت ها بجای استفاده از نیروهای غیر بومی و عموماً ( پروازی - اتوبوسی ) از نیروی کار بالفعل همین شهر استفاده نمایند و در امر استخدامِ ادارات قید و بندی راست نمایند چرا که گفته اند : چراغی که به خانه رواست به .....

************

 

باری ، تاکسی جلوی دادسرا ترمز کرد و آن دو جوان در حالیکه هر یک دادخواستی در دست دارند با عجله پیاده می شوند . دخترک پشت سر آنها راه می افتد و با چشمان اشک آلود گاهی به عقب نگاه میکند . شاید بدنبال کسی می گردد که مسلمانی کند و جلو اتفاق را بگیرد .... هیچکس حواس اش به این کودک نیست و کتاب غم آلود دل او را نمی خواند .

 

ناگفته نگذارم که بحرانی در راه است . یک طوفان سهمگین که به ریشه درخت زندگی هجمه کرده و زرد میکند برگهای نازک و بی دست و پای خانواده را ..... زیر لب می خوانم : آی آدمها که بر ساحل نشسته ، شاد و خندانید .... یکنفر در آب .....

 

راننده تاکسی می گوید : سیصد تومن !

 

و من هنوز حواس ام جای دیگری است.

 

نقل از سایت سازمان رفاهی تفریحی

/ 1 نظر / 16 بازدید
ehsan

سلام. متشکر از لطف تون متاسفانه انقدر معضلات اجتماعی زیاد شده که طلاق را می توان یکی از خروجی های آن دانست. گوش کسی هم بدهکار نیست... به امید ظهورش یاعلی