«اخلاق» مدال زرین و گمنام ورزش

حجت الاسلام سیدمحمود حسینی دولت آبادی درگفت‌وگو با خبرنگارفرهنگی خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اهمیت اخلاق در ورزش، اظهارداشت: ورزش از نگاه جامعه موضوعی فرهنگی تلقی می‌شود، بدین معنی که اتکا به ورزش ارتقای فرهنگ جامعه و پرهیز از بی اخلاقی‌ها به دنبال دارد.

نماینده برخوار، میمه و شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که متاسفانه گاه شاهد بروز و ترویج بی‌اخلاقی در ورزش از سوی ورزشکاران هستیم، گفت: شاید مشکل بی‌اخلاقی در ورزش، زمانی پدیدار شد، که مسئولان ورزشی بیشتر از آن‌که به مدال‌های ارزشی و معنوی توجه کنند، هم وغم ورزشکاران را معطوف به مدال‌های نمایان و جایگاه‌ قهرمانی کردند.

وی با بیان این‌که مدال اخلاق، زرین‌تر از مدال رتبه اول ورزشی است، تاکید کرد: ‌سزاوار است، رسانه ملی و سایر دستگاه‌های فرهنگی و ورزشی پیش از آن‌که مدال‌آوری و قهرمانی ورزشکاران کشور را تبلیغ کنند، همه ساله یک جشنواره اخلاق ورزشی برگزار و به برترین‌ها مدال دهند.

حسینی دولت آبادی با بیان این‌که اهمیت ورزش نزد ایرانیان، ریشه تاریخی آیینی در فرهنگ این کشور دارد، ابراز داشت: قرن‌ها است فرهنگ پهلوانی و جوانمردی به عنوان ارزش در جامعه ایرانی مطرح است و ایرانیان با اتکا به همین فرهنگ و آموزه‌های اصیل اسلامی هویت خود را به جهانیان نشان داده‌اند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: اگر بخواهیم ساحت ورزش و فرهنگ را به یکدیگر نزدیک و آمیخته کنیم، ضرورت دارد، آموزه‌های اسلامی را تبیین و ارائه کنیم. اگر امروز احساس می‌شود برخی از حوزه‌های ورزش قدری با اخلاق و فرهنگ فاصله گرفته‌، به این خاطر است که در نهادینه‌کردن اخلاق اسلامی در برخی ورزش‌های غیر بومی موفق عمل نکردیم، لذا لازم است در عملکرد خود نسبت به‌ آن بازنگری کنیم./

/ 0 نظر / 13 بازدید